OBISK KNJIŽNICE V KOTLJAH
Želja po knjigah je privzgojena potreba, pri kateri je potrebno, da je knjiga dosegljiva. Odrasel pa mora poskrbeti za to, da se otrok in knjiga sploh srečata.
Branje poglablja čustvene vezi med otroki in odraslimi, ki jim berejo, zato je pomembno, da si pri tem vzamemo čas. Takrat z otroki delimo svoje znanje, jim dajemo občutek, da jih imamo radi in prav ta toplina ter pripadnost vzbudita otrokovo željo, ko jih vprašamo, ali jim preberemo kakšno knjigo.
Branje je tudi naraven proces, ki se začne s prvim stikom s pisano besedo.
V knjižnici nas je pričakala knjižničarka. Povabila nas je v skupni prostor, kjer je otrokom prebrala knjige. Le te je izbrala glede na starost otrok.
Knjige imajo čudežno moč: če otroci poslušajo o junakih, ki so uspeli prebroditi takšne in drugačne težave, se bodo tudi sami naučili, kako pristopiti in se soočiti s težavnimi situacijami.
Knjižničarka se je ob knjigi z otoki tudi pogovarjala; postavljala jim je različna vprašanja, povezana z vsebino zgodbe. Otroci so s prebrano vsebino usvojili več pojmov, razmišljali o medsebojnih odnosih in družbenih vrednotah ter prebujali svojo domišljijo.
Knjižnica kot prostor, v katerem je hranjen zaklad znanja, je otrokom omogočala, da so si izbirali knjige, jih listali in ob tem uživali. Najmlajšim pa je ta dan ostal še posebej v spominu, saj smo knjižnico obiskali prvič.
Medsebojnega sodelovanja si želimo tudi v bodoče, saj v pravljičnih uricah otroci neizmerno uživajo.
Zapisala: Marina Petakovič