PUST, PUSTNA POVORKA IN STARKA ZIMA
Pustni čas je v Sloveniji povezan s številnimi šegami in običaji. Glavni namen pusta je preganjanje zime in priklic pomladi, kar prinaša veliko veselja, rajanja in dobre hrane.
Kako ohranjamo TRADICIJO, PUSTNE ŠEGE IN OBIČAJE v enoti Levi devžej:
- PUSTNE POVORKE IN MASKE: Otroci in vzgojiteljice enote Levi devžej smo se v soboto, 1. 3. 2025, ob 14.00, udeležili pustnega sprevoda v Kotljah. Vzgojiteljice so se spremenile v muhe, otroci pa v pravljične junake, ki so navduševali in nasmejali množice ljudi, ki so nas prišli gledat.


- KURENTI IN KORENTI: V torek, 4. 3. 2025, so nas v vrtcu obiskali tudi kurenti. S svojim zvonjenjem in plesom so preganjali zimo, prinašali srečo in rodovitnost.



- SEŽIG STARKE ZIME: Tudi mi smo izdelali starko Zimo, ki simbolizira zimo in vse ostalo iz preteklega leta. Običaj je, da se starka Zima zažge. Otroci in vzgojiteljice Levega devžeja pa smo jo v torek, 4. 3. 2025, ob 10.00, odpeljali pred OŠ Kotlje, kjer so nas čakali učenci in učiteljice. Preden smo jo »vrtčevski« oddali, so se šolarji trudili odgovarjati na pripravljen zimski kviz, kjer so pokazali znanje o zimi, zimskih športih, živalih, praznikih itd. Po odlično opravljeni nalogi smo skupaj zaplesali in zapeli pustne pesmi. Starka Zima, ovita v snežno beli plašč, je simbolično predala svojo moč otrokom, ti pa jo bodo s petjem, plesom in ustvarjalno energijo preobrazili v toplo pomlad in jo na prvi pomladni dan, 21. 3. 2025, pripeljali na travnato površino pred »knjigobežnico«. S to čarobno preobrazbo bomo pregnali mraz in zimo ter priklicali sončne dni, polne radosti in veselja.

















- MASKE – OD HIŠE DO HIŠE: Maske so se nekoč odpravile od hiše do hiše in prinašale srečo, za to pa so prejemale darove. Tudi mi smo se odpravili po naselju Kotlje in pomahali mimoidočim. Ustavili smo se v trgovini Mercator in jim s petjem in otroškim veseljem polepšali dan, zato pa smo prejeli krofe, ki smo jih z veseljem pojedli na platoju pred vrtcem, na naši pustni zabavi.
- PUSTNA HRANA: Najbolj znani so pustni krofi, flancati in miške. Letos so nam kuharji spekli flancate, ki smo jih z veseljem pojedli pri kosilu.
Šege in običaji so pomemben del kulturne dediščine. Njihovo prenašanje na mlajše rodove zagotavlja, da tradicija ne utone v pozabo. Pomembno je, da otroke spodbujamo k sodelovanju pri tradicionalnih dogodkih, kot so pustne povorke, ljudski plesi in petje. S tem se tradicija prenaša iz roda v rod.
Zapisala: Mihaela Hovnik