KULTURNI PRAZNIK
8. februar v Sloveniji praznujemo kulturni praznik, Prešernov dan, ki je posvečen spominu na našega največjega pesnika, Franceta Prešerna.
V enoti smo ta teden obeležili s kulturnimi dejavnostmi, ki spodbujajo ljubezen do umetnosti, literature in slovenske kulture.
V oddelkih smo prilagojeno otrokom brali in pripovedovali Prešernove pesmi. Obiskali smo knjižnico in si izposodili knjige.

V ustvarjalnih delavnicah smo slikali portrete Franceta Prešerna, risali smo tudi Povodnega moža in Urško. Izdelovali smo srčke iz papirja (simbol Prešernove ljubezni do Primičeve Julije).




Igrali smo se s slikovnimi kartami in spoznavali pomembnosti, ki so zaznamovale pesnikovo življenje, ter predmete, s katerimi tudi v današnjem času ohranjamo spomin nanj.









Spoznavali in rokovali smo se s starimi predmeti ter se preizkusili v tehniki pisanja s peresom in barvnimi tuši.





Ogledovali smo si slovensko zastavo in jo izdelali v tehniki kolaža.


Po ogledu videoposnetka predstave Povodni mož, smo zaplesali kot Urška in Povodni mož:
“… To reče, hitreje sta se zasukála,
in dalje in dalje od pôda spustila,
na bregu Ljubljance se trikrat zavila,
plesáje v valove šumeče planila…”
Ob pripevanju pesmi Od železne ceste smo se zavrteli v parih, kot Primičeva Julija in France Prešeren:
“Bliža se železna cesta,
nje se, ljubca! veselim;
iz Ljubljane v druge mesta,
kakor tiček poletim.”
“Ak je blizo tista cesta,
moraš vzet’ me, ljubček moj!
de, pogledat tuje mesta,
bom peljala se s teboj.”



V petek smo izvedli pevski zbor, kjer smo poleg številnih otroških pesmi, zapeli še Zdravljico in poslušali slovensko narodno glasbo.



France Prešeren je bil znan tudi po tem, da je otrokom delil suhe fige, zato so ga nekateri imenovali “Doktor Fig”. To je bil eden izmed njegovih značilnih in prijaznih gest, saj je bil kljub svojim življenjskim težavam velikodušen do otrok. Ta podoba Prešerna, ki deli fige, dodaja človeško in toplo noto njegovemu sicer pogosto tragičnemu življenju. Otroci so ga zaradi tega imeli radi, medtem ko so ga odrasli včasih zaradi njegovega načina življenja in neuspehov v pravni karieri zbadali s tem vzdevkom.
Kakor koli v enoti Levi devžej, smo v petek, vsi otroci in vzgojiteljice krajanom delili fige in Prešernovo Zdravljico. Čeprav so besede v pesmi težke, smo otrokom razložile, da je Prešeren želel, da bi bili vsi ljudje prijatelji in bi si med seboj pomagali.

Pogovor o kulturi
Kaj si otroci predstavljajo pod pojmom “kultura”?
- Kultura je, da se obnašamo lepo.
- Da pojemo pesmi.
- Da se kulturno sedi.
- Da se poslušamo.
- Da se ne kregamo in smo prijatelji.

Zapisala: Mihaela Hovnik