TEDEN VSEŽIVLJENJSKEGA UČENJA

V tem mesecu smo izpeljali številne dejavnosti na temo Teden vseživljenjskega učenja. Pri tem smo spoznavali nove pojme, si ogledali slikovno gradivo, pripovedovali, opisovali in se veliko pogovarjali, razvrščali, prirejali, šteli, spoznavali lastnosti predmetov, se veliko gibali in spoznavali našo okolico, gozd in kmetijo. Otroci so bili polni idej in nas vsak dan presenetili s svojim mišljenjem in logiko povezovanja ter hkrati reševanja problemov.

V tednih vseživljenjskega učenja smo znotraj oddelkov izpeljali različne dejavnosti na različne tematike znotraj teh tednov. Tematike smo obravnavali tako v igralnici kot na prostem.

Igrali smo se s predmeti in slikovnim gradivom, ki smo ga kasneje preko izkustvenega učenja prenašali v naravo. Otroci so iskali in povezovali vsebine, ki smo jih obdelovali v vsakdanjem življenju. Spoznavali smo pridelke na njivah, poljih, gredah in vrtovih. Spoznavali smo pojme in prepoznavali njihove razlike. Otroci so v naravi pokazali, kje je kaj. Pridelke smo tudi prinašali v vrtec, jih prepoznavali in ena izmed dejavnosti je bila tudi izdelava jušne vreče ( por, zelena, peteršilj, paradižnik, luštrek, korenček), otroci so si izdelali svoje vreče in jih odnesli domov, kjer so skupaj s starši skuhali govejo juho. Bili so navdušeni in pripovedovali kako dobra je bila.

Vsi oddelki znotraj svojih zmožnosti in sposobnosti živimo vse te dejavnosti tudi preko celega leta in nam je to neke vrste način življenja.

POT DO ZDRAVEGA ŽIVLJENJA

• Aktivno učenje v naravi( vrtčevsko igrišče, travnik, gozd, izlet do Ribnika Brdinje, pohodi…)
  • Otroška joga
  • Likovno izražanje in ustvarjanje na prostem –  razstava
  • Ločevanje odpadkov
  • Rožnati oktober –  ovijanje dreves z roza blagom, izdelava dišavnih mošnjičkov- delitev krajanom
  • Urejene igralnice, garderobe, sanitarije in okolico vrtca
  • Zračenje prostorov
  • Gozdna igralnica v vrtcu
  • Jutranje gibalne minute za zdravje,  igre na črti
  • Temeljito umivanje rok

POT DO OZAVEŠČANJA O VARNOSTI IN ZDRAVI MOBILNOSTI

• Teden mobilnosti; Beli zajček- zgodba in izdelava zajčkov
  • Spoznavanje prometa, pravilno ter preventivno obnašanje in sodelovanje v prometu kot cestni udeleženci( prehod za pešce_ pravilo).
  • Gibalna igra semafor- spoznavanje in pravila  delovanja.
  • Prepoznavanje, opisovanje prometnih znakov

POT DO ZDRAVE HRANE IN SAMOOSKRBE

• Urejanje visokih gred
  •  Zeliščne grede –  spoznavanje zelišč,
  • Čajanke- kuhanje zeliščnih čajev
  • Spoznanje pomena in življenja čebel.
  • Obisk čebelnjaka
  • Zbira smo recepte za jedi pripravljene iz buče, ki so jih otroci prinašali v vrtec od staršev, babic in dedkov
  • Buče- prinašanje receptov  za jedi pripravljene iz bučk, kako uporabimo bučo, semena ( starši, stari starši)
  • Plakat: izmenjava receptov