ZAPODILI SMO SE V SVET ŠEM IN NORČIJ

Fiju, fiju, fiju, maškare gredo.
S škornji cepetajo, pesmice pojo.
Fiju, fiju, fiju, mene je pa strah,
da se rajši skrijem v maminih rokah.

V soboto, 10.2.2024, smo se vse pustne šeme sprehodile na tradicionalni, že 45. pustni povorki. Od Rimskega vrelca pa vse do Večnamenske dvorane v Kotljah se je slišalo veselje, cingljanje in ples. Maškare so se predstavile občinstvu in prinašale smeh. Srečanje z otroki in s starši, z zaposlenimi Vrtca Ravne na Koroškem, družinami in drugimi je bilo prijetno in sproščeno.

KURENT

(Zvezdana Majhen)

V pustnem sprevodu,
hodi en mož,
s strašnim obrazom,
v plašču iz kož.
je najlepša maškara.

Z zvonci za pasom
pleše do vrat,
ljubi otroci,
ne se ga bat.
je prijazna maškara.

Prvi zvonec zazvoni,
sneg na gričih se stopi.
Ko odbije zadnji bam,
tudi mraza ni več k nam.
zima bo s teboj odšla.

Na pustni torek, 13.2.2024, so se v enoti naselile maškare. Veselje se je širilo po vseh oddelkih enote Levi devžej. Najprej smo nas obiskali kurenti, ki so s svojim glasnim žvenkljanjem plesali okoli vrtca. Otroci so jih bili zelo veseli. Navdušeno so jih opazovali skozi okna in ob divjih zvokih zvoncev ujeli ritem.

PUSTNA

Danes bomo krofe cvrli,

kakšno smešno še razdrli,

haljo bomo pisano nadjali

in s kraguljčki pocingljali.

Z masko si obraz zakrili,

v svet se šeme zapodili,

žalost pa naj nori šment pohrusta,

danes šli se bomo PUSTA!

Pri zajtrku smo se posladkali s slastnimi krofi, krhlji jabolk in belo kavo, nato smo rajali in uganjali norčije, vse dokler se nismo, v povorki do travnika pri Mercatorju, sprehodili na prizorišče, kjer je potekal Sežig starke Zime. Srečanje vrtca in osnovne šole, staršev, starih staršev in krajanov je otvoril g. Kotnik. S kulturnim programom smo se predstavili tudi Devžeji. Ob deklamaciji in pustnih pesmih smo se poslovili od starke Zime ter s smehom in cingljanjem s kraguljčki vabili pomlad.

MAŠKARE

(Janez Bitenc)

Od hiše do hiše, od vrat do vrat,

prinašamo smeh vam in s smehom pomlad.

Zato pa nam dajte en dinarček dva,

tri krofe, tri bobe in košček mesa.

Pustnega torka še ni konec – norčavost in razigranost naj traja vse do jutri, ko se v vrtec zopet vrnejo otroci in vzgojiteljice.

Zapisala: Marina Petakovič